רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף

רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה

כל התמודדות עם כאב עשויה להיות מורכבת ומייסרת. אך כיצד ניתן להתמודד עמו כאשר מתברר כי חלה רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה שהוסיפה עוד נדבך של כאבים מזיקים, לעתים עד כדי ירידה חמורה בתפקוד ואובדן כושר עבודה? לפניכם המידע המלא בנוגע לאבחון פיברומיאלגיה והתנאים שבגינם הוא עשוי להפוך למחדל רפואי. 

על פיברומיאלגיה בקצרה

פיברומיאלגיה או בשמה הנוסף: דאבת השרירים, היא תסמונת כרונית שקיבלה הכרה רפואית רק בעשורים האחרונים. אחת הסיבות לכך היא האופי המתעתע והחמקמק שלה, במסגרתו אדם (רוב הסובלים הן נשים) חש בכאב חזרתי עמום ועד בלתי נסבל באזור מסוים, או בכמה אזורים שונים. הכאבים הללו מביאים לפגיעה חמורה בתפקוד היומיומי התעסוקתי, הכלכלי והחברתי.

לאור זאת, אבחון המחלה הינו עניין קריטי לשיפור יכולת התפקוד והשבת איכות חייהם של הסובלים, ככל שניתן.  כמובן שכאשר האבחון לא מתבצע כראוי ואיננו מצביע על פיברומיאלגיה, נגרם מכך כאב נפשי ופיזי עמוק למטופלים. מן הצד האחר, גם כאשר אבחון מסוים ממהר לקבוע בטעות כי המדובר במחלה זו, ייתכן שיתפספס מצב אחר שממנו סובל המטופל ושלא הובא לידי טיפול מתאים בבעיה.

 

טיפול בפיברומיאלגיה

קיימות מספר אפשרויות טיפול בתסמונת, מרביתן נשענות על שינויים מסוימים באורח החיים שמביאים להפחתה בתסמינים. מחלה זו כאמור, איננה ברת מרפא אך ניתן להקטין עד למינימום את המופעים החמורים שלה, תוך סיוע לסובלים ממנה להתאים לעצמם שגרת חיים מטיבה ונעימה.

לעתים, התסמונת פוגעת במערכות גופניות שונות עבורן רופא מתאים יצטרך לתת את הדעת. כך לדוגמה, נשים רבות עם פיברומיאלגיה סובלות מכאבים בדרכי השתן ולעתים קרובות גם אנדומטריוזיס. בנסיבות אלה, יהיה עליהן לקבל טיפול המשלב גם רפואת נשים מתאימה, מלבד מומחיות בטיפול בכאבים.

רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה
רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה

כיצד תתבטא רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה?

רשלנות באבחון התסמונת עשויה להתבטא באבחון הראשוני של התסמינים או הסימפטומים מול רופא המשפחה, שלא מפנה את המטופלים לבירור מעמיק אצל גורמים כמו אורתופד או ראומטולוג. אך גם במרפאת המומחה שאמור לזהות את המחלה ולהתאים לה את הטיפול הרלוונטי, עשויים להתרחש כשלים או טעויות שמונעים את אבחון המחלה.

אחת הסיבות לרשלנות באבחון פיברומיאלגיה, היא העובדה שלא די בהערכת התסמינים עצמם וצריך גם לקשר בין הופעתם לכמה וכמה גורמים אפשריים נוספים. אחד ההקשרים הבולטים הללו, יהיה למשל גורמים גנטיים או רקע משפחתי עם התסמונת. כאשר הרופא המטפל איננו משייך בין הרקע המשפחתי או הגנטי לדאבת השרירים, הוא עשוי להתברר כמי שביצע רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה.

בנוסף, גם זיהומים, ניתוחים ואפילו לחץ כבד ומשמעותי, מחלות אוטואימוניות שונות כמו לופוס או אפילו בלוטת התריס עשויים להגדיל את הסיכוי להופעת פיברומיאלגיה.

 

תסמינים אפשריים באבחון פיברומיאלגיה

לתסמונת הכאב הכרונית יש מגוון גדול במיוחד של תסמינים, כאשר הנפוצים שבהם יהיו תשישות ועייפות כרוניים, כאבי ראש חזקים, כאבים במפרק הלסת, אי סדירות בפעילות המעי ופגיעה בזיכרון והריכוז. תסמינים נוספים עשויים להצביע על כאבים באזור האגן, רגישות לאור, ריח, קור או חום מוגברים ועוד. על הרופא המאבחן להישאר ער לתלונות מצד המטופל בנוגע לתסמינים הללו ולהעלות את ההשערה לקשר בינם לבין התסמונת.

 

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה

במחלה שבה התסמינים והתחושות עשויים להיות כה בולטים ומשמעותיים, רופא שיתעלם מהם עלול להיחשב כמי שחוטא לחלוטין להפרת חובת הזהירות הרפואית כלפי מטופליו וכמי שהתעלם מתלונותיהם, תוך התעלמות מקבילה מהפרוטוקולים הרפואיים אליהם הוא נדרש.

חשוב להבין שגם אם חל אבחון בדיעבד של מחלת הפיברומיאלגיה, את הנזק שכבר נוצר לעתים יהיה קשה לבטל. וכך, לו היו מגלים המטופלים על מחלתם כראוי ובזמן, ייתכן שחלק גדול מהסבל והכאב אותם חוו היה נמנע. במקרים מסוימים, ייתכן שהפחתה בכאבים והסבל במועד מוקדם הייתה אפילו בולמת הידרדרות באיכות החיים ובשליטה התפקודית במגוון תחומי חיים אפשריים.

 

ייצוג משפטי לתביעת רשלנות באבחון רפואי

עבודתם של עורכי הדין העוסקים בדיני רשלנות רפואית תהיה להראות הן את אופן ההתרשלות שבו פעל הגורם המאבחן, הן את כל הנזקים שנגרמו לתובע כתוצאה ממנה והן את הקשר הסיבתי בין כל המחדלים הרפואיים לבין תוצאותיהם.

במילים אחרות, לא די בלטעון כי העדר אבחון במועד מוקדם מהווה רשלנות רפואית ויש צורך לבסס את טענת העדר האבחון כך, שהיא תראה כיצד בוצע מחדל במעמד האבחון ההתחלתי, מה נגרם לתובע כתוצאה מהעדרו של האבחון התקין וכיצד נזקיו המשיכו להסלים עד לקבלת האבחון התקין ולאחריו.

הדרך להוכחת הבסיס בתביעות רשלנות רפואית באבחון, עוברת דרך עיקרון משפטי מרכזי המכונה "הרופא הסביר". זהו מבחן משפטי שנועד לבדוק האם פעל הרופא כשם שכל רופא סביר אחר היה פועל בבואו לבחון את אותו המטופל ואת אותן הנסיבות. רק כאשר יתברר כי התשובה לכך היא לא, ניתן יהיה לתבוע רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה.

כמובן שהוכחות אלה אינן פשוטות ומיידיות (למעט במקרים נדירים ומובהקים מאוד) ולכן יצטרך עורך הדין לגבש את תיק התביעה על מגוון רחב של מסמכים ותיעוד רפואיים, תצורות שונות של נזקים שניתן להכליל בתוך התביעה וכן פנייה למומחה רפואי פרטי לצורך גיבוש חוות דעת בנוגע לאבחון הנזקים ומצבו של התובע, לצד סקירה עניינית לגבי הפעולות הרפואיות שיש להצביע עליהן כרשלנות באבחון.

 

מגיע לכם לחיות בכבוד

רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה מוסיפה עוד נדבך של נזק, כאב וסבל לאלו שכבר התקיימו. למרות שהפיצוי הכספי שניתן לקבל בתביעות רשלנות רפואית באבחון איננו מכסה על עוגמת הנפש מהמקרה, ניתן להסתייע בו ולו במעט כדי להתמודד טוב יותר עם האתגרים והקשיים הרפואיים לצד יתר תחומי החיים בהם התרחשה פגיעה.

אם אתם מאמינים שגם במקרה שלכם התרחשה רשלנות רפואית באבחון פיברומיאלגיה או בטיפול במחלה, פנו למשרד עורכי הדין אונגר שויגמן, המתמחה בתביעות רשלנות רפואית וצבר ניסיון עשיר והצלחות משמעותיות בהיקף פיצויים של מיליוני שקלים ללקוחותיו. לתיאום התייעצות להערכה ראשונית של התביעה והיקף הפיצויים צרו קשר עם המשרד.

יש לאסוף את כל הניירת הרפואית המלאה המעידה על תלונות, טיפולים, תרופות, הפניות, בדיקות ופענוחן, אשפוזים, ניתוחים וכל מסמך אחר שעשוי להצביע על התנהלות רשלנית. בנוסף, יש לכלול תיעוד לנזקים שנגרמו כתוצאה מהמקרה, לצד תיעוד בנוגע להכרה מעודכנת במחלת הפיברומיאלגיה ותסמיניה, לרבות אחוזי נכות מהביטוח הלאומי וחוות דעת רפואית.

עקרונית, כל אדם יכול לתפקד כמייצג של עצמו, אך הדבר בשום אופן אינו מומלץ. רופאים ומוסדות מטפלים שנתבעים משתמשים במערך הגנה מקצועי המכיל שורה של משפטנים מיומנים, מה שמציב אדם חסר השכלה משפטית בעמדה של פער משמעותי, לרוב עד כדי הפסד מוחץ.

המוסד לביטוח הלאומי מכיר במחלה זו ולכן מתיר את האפשרות להגיש תביעת נכות כללית ולקבל אחוזי נכות המביאים למתן קצבה חודשית. בנוסף, אם חל מצב של אובדן כושר עבודה, ניתן לתבוע פיצויים גם ממנו. 

פיברומיאלגיה בעקבות תאונת דרכים היא תופעה נפוצה ולכן רופא שלא יקשר בין תאונת הדרכים על הנזקים והתלונות מצד המטופל לבין האפשרות שמדובר בתסמונת הפיברו, עלול להיחשב כמי שביצע רשלנות רפואית. לבירור המקרה לעומק, מומלץ לפנות בהקדם למשרדנו. 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

רשלנות רפואית – פטירת ילוד

רשלנות רפואית – פטירת ילוד נחשבת למקרה קשה של פגיעה בתא המשפחתי, במסגרתו התרחשו כשלים, מחדלים ושגיאות מיותרים שאלמלא הם, לא הייתה מתרחשת פטירה מלכתחילה.

קרא עוד »
עורכת דין אנה אונגר - משרד
אונגר שויגמן משרד עו"ד רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף לוגו
5/5

לייעוץ עם עו"ד השאירו פרטים!

דילוג לתוכן