רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית היא אחת מסוגי הרשלנות הרפואית היותר כואבים ובעייתיים, שכן אינם רפואיים ופיזיים בלבד אלא משפיעים עמוקות על המנטליות, התחושות והבחירות שלנו בחיים.

רפואה פסיכיאטרית, היא רפואה שמהווה לרבים עוגן נפשי ומסייעת להם להתמודד עם קשיים נפשיים ואף אובדנות – מהסיבה הזו, אין כאן מקום לרשלנות רפואית ובעת שקורית, מדובר בסיטואציה חמורה, שמחייבת גם מענה משפטי ושחשוב להיות מודעים לה. לפניכם הכל על רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית.

מה היא רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית היא לצערנו תופעה די שכיחה בישראל ובעולם שחשוב להכיר ולהיות מודעים אליה כדי לקבל את הצדק והזכויות שלנו. שלנות רפואית היא כל מקרה בו ניתן טיפול ושירות רפואי, באופן שסוטה מהנורמות וכללי הזהירות הנדרשים.

רשלנות רפואית עשויה לגרום נזק אדיר למטופל, אם זה באבחון שגוי, מתן תרופות שאינו נכון, או אי זיהויה של מחלה ואי מתן בדיקות נדרשות – ועוד במקרים רבים. רשלנות רפואית נחשבת למקרה חמור ומסוכן שניתן ונדרש לתבוע בגינו, גם כדי לקבל את הפיצויים וההכרה המגיע לכם בעקבות הנזק שהרשלנות הרפואית גרמה, אך גם כדי להביא למיצוי הדין כנגד הגורם הרשלני.

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית
רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית

מה היא רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית ומה חומרתה?

רשלנות רפואית יכולה להתקיים בכל תחום ובכל טיפול, וכן גם ברפואה הפסיכיאטרית, שם הופעתה היא חמורה במיוחד ועשויה לגרום נזק משמעותי לנפשו ותחושותיו של המטפל. מטפל הנפש, שהוא הפסיכולוג או הפסיכיאטר, נדרש להעניק את הטיפול המיטבי והזהיר, ובכל חריגה מכך עשויה להיות השלכה חמורה על המטופל ומצבו.

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית היא סיטואציה בעייתית במיוחד שרבים בוחרים לתבוע בגינה כדי לממש את זכותם לפיצוי, ולהביא למעצרו ולחשיפתו של הרופא המטפל. החומרה של מקרי הרשלנות הרפואית ברפואה הפסיכיאטרית היא לרוב הרות גורל, שכן מדובר בטיפול רפואי שנועד למנוע מצבים חמורים לעיתים כאובדנות, התדרדרות במצב הנפשי של המטופל, ולא פעם רשלנות רפואית במטופלים כאלה, מביאה לנזק חמור שיהיה למטופל, קושי רב לצאת ממנו.

 

איזה מקרים נפוצים ברשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית?

  • אבחון פסיכיאטרי באופן שגוי – האבחון הפסיכיאטרי הוא חלק חשוב וקריטי בתהליך ההשתקמות והשיפור של מטופלי הנפש. ללא אבחון נכון, המטופל עשוי לחשוב שיש לו בעיה שאין לו, או לא לגלות בזמן בעיה פסיכיאטרית שהוא כן סובל ממנה. ישנה חשיבות אדירה לגילוי מוקדם וגילוי בזמן של הבעיה, וכל שגיאה או עיכוב בדבר האבחון האמתי, הוא בעייתי, חמור ועשוי להיחשב גם בבית המשפט לרשלנות רפואית.
  • התרשלות בהשגחה על מטופל – במצבים מסוימים בהם מטופלים סובלים מקשיים נפשיים שעשויים לסכן את עצמם כמו במצבים של מטופלים אובדניים, או במצבים בהם המטופל עשוי להזיק לסביבתו, חלה על המטפל הנפשי חובה להשגיח, לאבחן, ולנקוט צעדים בהתאם לכך. התעלמות מסימנים כאלה ומתן השגחה רשלנית, עשויה להביא את המטופל להסב נזק לעצמו או לסביבה ולכן מדובר ברשלנות רפואית חמורה ברפואה פסיכיאטרית.
  • טעות ושגיאה בשיקול הדעת בנוגע לאשפוז – אשפוז נפשי, הוא סיטואציה חמורה שמטפלים נפשיים שולחים את המטולים אליה רק במצבים חמורים באמת, וכשנשקפת סכנה ממשית לחייהם או חיי סביבתם. מדובר בפעולה שאם מתבצעת באופן רשלני ולא שקול, היא פוגעת בזכויותיו של הטופל ובחופש הבחירה שלו, ומביאה אותו למצב של אשפוז כפוי ללא סיבה מוצדקת. מדובר ברשלנות חמורה במיוחד שלרוב משליכה משמעותית על המשך שגרת חייו ומצבו הנפשי של המטופל.
  • היעדר או שגיאה במתן טיפול תרופתי – קשיים ומחלות נפשיות ומסוימות, מחריפות ומזיקות למטופל במקרה בו אינו לוקח תרופות פסיכיאטריות לאיזונן. כך, היעדר של מתן טיפול תרופתי או אפילו חלילה מתן טיפול תרופתי שאיננו נכון, עשויים להזיק למטופל משמעותית, לעכב אותו מהגעה לאיזון ויציבות נפשית ואפילו להביא לכדי הגרעה במצבו.

 

אילו מקרים ייחשבו לרשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית בבית המשפט?

לא כל טעות של הרופא מטפל, תיחשב לרשלנות רפואית ותביע את התביעה לכדי ניצחון. רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית, תוכל לשמש כתיק חזק בבית המשפט רק במידה ואכן מדובר בטעות בשיקול הדעת של הרופא המטפל, שגרמה נזק למטופל באופן ישיר. בכל תיק של רשלנות רפואית בבית המשפט, חשוב לעמוד על קשר ישיר בין הרשלנות הרפואית, לבין הנזק שנגרם כעת למטופל.

 

מה החשיבות בסיוע עורך דין מקצועי לרשלנות רפואית?

ראשית, לא כל מקרה ייחשב לרשלנות רפואית ובכל מקרה בו אתם חשים שנעשה לכם עוול מבחינה רפואית או פסיכיאטרית, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי המנוסה בתחום, כדי להתייעץ ולהבין עוד על סיכויי התביעה והתהליך עצמו. מאחר ועורך דין המתמחה בדיני נזיקין ובפרט ברשלנות רפואית עובר על אלפי תיקים כאלה במהלך הקריירה שלו, הוא דמות מרכזית וחשובה בתיק שלכם ובעזרת סיועו תוכלו להגיע לתוצאות ולפיצויים.

 

מה עשויות להיות תוצאות המשפט של רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית?

משפט של רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית, יכול להסתכם בכמה תוצאות שונות, כאשר גם במידה והוכח בבית המשפט כי התביעה זכתה ואכן חל כאן מקרה של רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית – גובה הפיצויים והמענה המשפטי ישתנה בין מקרה למקרה. גובה הפיצויים ותוצאותיו של המשפט תלויים בעיקר ברמת הנזק שנגרמה למטופל, וברמת האחריות שהרופא המטפל מחזיק בקשר לנזק זה.

כך במקרים מסוימים גובה הפיצויים שייקבע במשפט יגיע ל- 5 מיליון שקלים, ובמקרים מסוימים יסתכם בכמה אלפי שקלים. מעבר לפיצויים, תוצאות המשפט נוגעות פעמים רבות גם בעונשים שונים כנגד הרופא המטפל, כמו השעית או שלילת רישיון רפואי ואפילו עשויות להורות על זמן מסוים של מאסר, כנגד הרופא המטפל שהביא לנזק.

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית כמו כל רשלנות רפואית בתחומים אחרים, כוללת טעות בשיקול הדעת ורמת הזהירות הנדרשת מהמטפל שהביאה לכדי נזק אצל המטופל בעקבות רשלנותו. רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית יכולה להתקיים בעקבות מגוון מקרים סביב אבחון שגוי, מתן תרופתי מאוחר מדי, וכדומה.

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה, כוללת במקריה השכיחים למשל אבחון שגוי של מחלה נפשית או אי אבחון של מחלה נפשית בזמן הנכון, מתן טיפול תרופתי שגוי, או  אי מתן טיפול תרופתי שהייתה בו נחיצות. מקרים נוספים נוגעים להשגחה רשלנית על מטופל אובדני, או אשפוז כפוי במוסד נפשי שאינו לצורך, שיצרו נזק משמעותי כמובן בחיי המטופל ובמצבו הנפשי.

כל מקרה של רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית ובכל תחום אחר, עשויים להוות בסיס לתביעה בבית משפט במידה ואכן חל נזק ישיר מכך, על חייו ומצבו של המטופל. תביעה בבית המשפט בגין רשלנות רפואית עשויה לזכות את המטופל בפיצוי כספי משמעותי וגם להביא למצות את הדין עם הרופא שנהג ברשלנות, ולהביא אף לשלילת רישיון, או לכל מענה משמעתי שייראה לנכון.

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית, עשויה להביא לנזקים משמעותיים בנפשו של המטופל ולהרחיק ממנו את היציבות הנפשית והשלווה רק יותר. מקרים חמורים ברשלנות רפואית עשויים להביא להחרפה משמעותית במחלות נפשיות ובאמון בפסיכיאטרים, ואפילו להביא למקרי התאבדות.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית תוגש במקרים של נזק רפואי שנגרם כתוצאה ממחדל, הפרת זכויות, שגיאה או חריגה מהסטנדרט הרפואי, שהתרחשו לפני, במהלך או לאחר פרוצדורה רפואית

קרא עוד »
מימוש זכויות רפואיות

מימוש זכויות רפואיות לעתים הופך לאתגר ממש, בייחוד כאשר מדובר בזכות שנובעים ממנה תגמולים כספיים שאותם גורם מפצה מסוים נדרש לשלם. מהן אותן זכויות השמורות

קרא עוד »
רשלנות רפואית מעקב

אין רגע קשה יותר מרגע הגילוי על מחלה דומיננטית, ממושכת ואפילו הרסנית, שמתברר שניתן היה לאבחן זמן רב קודם לכן. רשלנות רפואית מעקב מתייחסת לאחד

קרא עוד »
עורכת דין אנה אונגר - משרד
אונגר שויגמן משרד עו"ד רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף לוגו
5/5

לייעוץ עם עו"ד השאירו פרטים!

דילוג לתוכן