רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

רופאים ואנשי צוות הרפואי הם בני אדם, וככאלה, לפעמים מבצעים טעויות. עם זאת, כאשר טעות או שיקול דעת לקוי מביאים לפגיעה בעמוד השדרה, ההשלכות הן קיצוניות והמטופלים שנפגעו סובלים מכאבים בלתי נסבלים, עלולים שלא להצליח להתפרנס ולא יכולים להמשיך בשגרת החיים הקודמת שלהם.

גם משפחות של אותם מטופלים עשויות להיות מושפעות מהפגיעה הן כלכלית והן רגשית. לאור כך, יש צורך לקבל פיצויים אשר ישקפו את הפגיעה. אנחנו כאן כדי להסביר לכם על הניתוח ועל שנדרש להוכיח כדי לקבל פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה.

 

קצת על ניתוח עמוד השדרה

ניתוח עמוד השדרה הוא הליך מורכב ועדין המבוצע לטיפול במגוון מצבים המשפיעים על עמוד השדרה. השלבים הספציפיים של ההליך יהיו תלויים בסוג הניתוח המבוצע ובמצב הספציפי המטופל. להלן סקירה כללית של הליך ניתוח עמוד השדרה:

 • הכנה לפני הניתוח – לפני הניתוח, המטופל יעבור הערכה רפואית יסודית על מנת לוודא שהוא בריא מספיק עבור ההליך.
 • הרדמה – המטופל יקבל הרדמה כדי לגרום לו להיות מחוסר הכרה במהלך הניתוח. ישנם מספר סוגי הרדמה שניתן להשתמש בהם.
 • חתך – המנתח יבצע חתך בעור המטופל כדי לגשת לעמוד השדרה. גודל ומיקום החתך יהיו תלויים בסוג הניתוח המבוצע.
 • ניתוח – במהלך הניתוח יבצע המנתח את ההליכים הנדרשים לטיפול במצבו של המטופל. זה עשוי לכלול הסרת פריצת דיסק, איחוי שתי חוליות או יותר יחד או הזרקת מלט לחוליה שבורה.
 • סגירת החתך – לאחר סיום הניתוח, המנתח יסגור את החתך באמצעות תפרים או סיכות.
 • טיפול לאחר הניתוח – לאחר הניתוח, המטופל יועבר לחדר התאוששות למעקב אחר סיבוכים.

 

מקרי רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

לאור היותו כה רגיש, קיימים מקרים רבים אשר מובילים לאפשרות לתבוע בגין רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה. נביא מספר דוגמאות, אשר מהוות כמובן רשימה פתוחה ולא ממצה:

 

 • אי אבחון נכון של מצב רפואי

אם איש מקצוע רפואי לא מצליח לאבחן כראוי מצב רפואי המשפיע על עמוד השדרה, זה יכול להוביל לתוצאות חמורות עבור המטופל. לדוגמה, אם למטופל יש גידול בעמוד השדרה אך המצב אינו מאובחן כראוי, הגידול עלול לגדול ולגרום לבעיות רפואיות חמורות.

 

 • שגיאה שנעשתה במהלך הניתוח

ישנם סוגים רבים ושונים של שגיאות שיכולות להתרחש במהלך הניתוח, כגון ביצוע הליך שגוי, ניתוח בחלק הלא נכון של הגוף או השארת חפץ זר בתוך המטופל. כל אחת מהשגיאות הללו עלולה להוביל לפציעה חמורה או לסיבוכים עבור המטופל.

 

 • דחיית הליך כירורגי שהיה צריך להתבצע

אם איש מקצוע רפואי מעכב הליך כירורגי שהיה צריך להתבצע בזמן, הדבר עלול לגרום לתוצאות חמורות עבור המטופל. לדוגמה, אם חולה עם גידול בעמוד השדרה אינו מטופל בזמן, הגידול עלול לגדול ולהוביל לנזקים בלתי הפיכים ואף מקרי מוות.

 

 • שגיאות במתן חומר הרדמה תקין במהלך הניתוח

אם איש מקצוע רפואי טועה במתן חומר הרדמה נכון במהלך הניתוח, הדבר עלול לגרום לתוצאות חמורות עבור המטופל. לדוגמה, אם המטופל לא מקבל מספיק חומר הרדמה, הוא עלול לחוות כאב במהלך הניתוח, או אם הוא מקבל יותר מדי הרדמה, זה יכול להוביל לסיבוכים כמו אי ספיקה נשימתית.

 

הוכחת הרשלנות הרפואית

חשוב לציין שההתרחשות של כל אחת מהצורות הפוטנציאליות הללו של רשלנות רפואית אינה אומרת בהכרח שהמנתח או אנשי מקצוע רפואיים אחרים המעורבים התרשלו. עם זאת, אם אתם סבורים שהטיפול שקיבלתם נפל מתחת לסטנדרט הטיפול הנדרש בקהילה הרפואית, ייתכן שתהיה לכם תביעה בגין רשלנות רפואית. לשם כך, עליכם להוכיח שלושה דברים:

 

 • הוכחת נזק

כדי להצליח בתביעת רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה, יש צורך להוכיח שכתוצאה מהניתוח נגרם למטופל נזק, בהתאם למקרה הספציפי שלו. הדבר יכול להתבטא בכל נזק שהוא אשר אתם סבורים שנגרם לכם כתוצאה מהניתוח, אשר יכול לכלול נזקים כגון צלקות, זיהום ועוד.

 

 • הוכחת התרשלות

כאמור, לא תמיד עצם העובדה שניתוח כשל מלמד על כך שהיתה רשלנות רפואית. לכן, במסגרת התביעה תדרשו להוכיח כי הרופא, הצוות הרפואי או בית החולים התרשלו במסגרת תפקידם במהלך הניתוח ולהצביע על כך שההתנהגות שלהם לא היתה תואמת להתנהגות בה "רופא סביר" היה נוהג.

 

 • הוכחת קשר סיבתי

הרכיב האחרון שצריך להוכיח הוא הקשר בין הרשלנות של הרופאים, הצוות הרפואי או בית החולים לכך שנגרם הנזק המדובר. במילים אחרות, נדרש להוכיח שאילולא התרשלות האנשים המוזכרים לעיל, לא היה נגרם הנזק למטופל.

 

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

בישראל, גובה הפיצויים הנפסקים בתיקי רשלנות רפואית, לרבות כאלה הכרוכים בניתוח עמוד השדרה, נקבע על בסיס כל מקרה לגופו. גובה הפיצוי שנפסק עשוי להיות תלוי במגוון גורמים, כגון חומרת הפגיעה או הנזק שנגרם למטופל, היקף הרשלנות הרפואית והשפעת הפגיעה או הנזק על איכות חייו של המטופל.

הפיצויים במקרים של רשלנות רפואית עשויים לכלול:

 • הוצאות רפואיות – ניתן לפסוק למטופל פיצוי בגין עלות הטיפול הרפואי, לרבות אשפוז, ניתוחים, תרופות ושיקום.
 • הפסדי שכר – אם החולה אינו מסוגל לעבוד עקב הפגיעה או הנזק שנגרם לו כתוצאה מרשלנות רפואית, ניתן לפסוק לו פיצויים בגין הפסדי שכר.
 • כאב וסבל – ניתן לפסוק למטופל פיצוי בגין כאב פיזי, סבל רגשי ושאר צורות נזקים לא כלכליים.
 • ועוד.

ראוי לציין כי גובה הפיצוי הנפסק בתיקי רשלנות רפואית בישראל עשוי להשתנות משמעותית ממקרה למקרה.

 

הליך התביעה ברשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

חשוב לציין כי תביעות רשלנות רפואית עשויות להיות מורכבות ודורשות זמן רב, ולעתים קרובות הן מצריכות עדות של עדים מומחים כדי לקבוע את רמת הטיפול שהרופא היה צריך להעניק. אם אתם מאמינים כי אתם או אדם אהוב נפלתם קורבן לרשלנות רפואית ביחס לניתוח עמוד השדרה, חשוב לפנות לייעוץ משפטי בהקדם האפשרי כדי לבחון את האפשרויות ולקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.

רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה
רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

קיימים מספר רב של מקרים אשר עשויים לאפשר לכם לתבוע בגין רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה. בין היתר, ניתן לתבוע על אי גילוי של סרטן אשר גדל, טיפול מאוחר בבעיה לאור רשלנות של הרופא, השארת חומרים בגוף כתוצאה מהניתוח, פגיעה בחוט השדרה ועוד.

כאשר רוצים להוכיח רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה, יש להוכיח שלושה אלמנטים מרכזיים, אשר כוללים: את הזנק שנגרם למטופלים, הוכחת הרשלנות של הצוות הרפואי וכן הצגת הקשר בין הרשלנות של הצוות לבין הנזק המדובר. בהינתן הוכחת נתונים אלו, תהיו זכאים לפיצויים.

לא כל פגיעה שנובעת מניתוח עמוד השדרה תחשב לרשלנות רפואית. לעיתים, יש מקרים אשר "הרופא הסביר" לא יכל לצפותם. למשל, מצב בריאותי אשר מקשה על ביצוע הניתוח אשר לא היה ידוע ולא יכל להיות ידוע לפני כן. כל זאת, בהתאם למקרה הנתון.

כשמדובר ברשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה, אין גובה אחיד וגובה הפיצוי יחושב בהתאם למספר פרמטרים כגון היקף הנזק, המשמעות וההשלכות של הנזק על חייו של המטופל, האם המטופל הפסיד ימי עבודה או שנפגעה יכולתו לעבוד ולהשתכר ועוד והפיצוי יקבע בהתאם. 

רוצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
Picture of משרד עורכי דין אונגר שויגמן

משרד עורכי דין אונגר שויגמן

אונגר שויגמן, משרד עורכי דין בהנהלתם של עורך דין אדיר שויגמן ועורכת דין אנה אונגר הינו משרד בעל ניסיון עתיר שנים בתחומי הרשלנות הרפואית ונזקי הגוף ועוסק בדיני נזיקין, טיפול בתביעות תאונות דרכים ותאונות עבודה, ניהול תביעות כנגד חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון.
פנו אלינו עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ ונסייע גם לכם להשיג את הצדק המגיע לכם.

מידע נוסף סביב הנושא

רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית היא עניין מורכב. הצוות הרפואי עושה ככל יכולתו על מנת לספק שירותי רפואה טובים, המטופל שם את מבטחו בצוות ובסופו של דבר נוצר

קרא עוד »

לייעוץ עם עו"ד השאירו פרטים!

אונגר שויגמן משרד עו"ד רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף לוגו
5/5