תביעות ילודים

תביעות ילודים הן תביעות שמוגשות לאחר מקרים של רשלנות רפואית הקשורה לתהליך הלידה, ועוד יותר מכך לתהליך הטיפול ביילוד בזמן שלאחר הולדתו. תביעות אלה הן מצב שאף אחד לא שואף להגיע אליו, ואין ספק שעדיף היה לו לא היה צריך להגיש אותן. עם זאת, במקרים בהן התקיימה רשלנות רפואית כלשהי בטיפול ביילוד, והנזק שנגרם ממנה הוא נזק מוחשי לחיי היילוד ומשפחתו, צריך להבין מה היא בדיוק תביעת ילודים וכיצד מגישים תביעות מסוג זה.

 

טיפול ביילוד – תהליך עדין ורגיש

עם התקדמות הרפואה המודרנית, הפכה הרפואה הקשורה ללידה ולטיפול ביילוד לאחר הלידה לאחר מתחומי הרפואה המתקדמים ביותר. אם בעבר מקרים של תמותה בלידה ושל מחלות ופציעות קשות הקשורות לטיפול ביילוד וללידה היו שכיחים למדי, הרי שכיום במערכת בריאות מערבית כמו זו בישראל מדובר במצבים שהולכים והופכים נדירים יותר, גם כשהלידה עצמה היא מורכבת וקשה.

עם זאת, גם כיום הטיפול ביילוד דורש ממערכת הבריאות את הטוב ביותר, במיוחד כאשר ישנם מצבים רפואיים ייחודיים במסגרת טיפול זה. הדוגמה הטובה ביותר היא התחום שקרוי נאונטולוגיה – רפואת פגים ויילודים. תחום רפואי זה עוסק בתינוקות שנולדו לפני תום תקופת ההיריון המתוכננת שלהם (שבוע 37 או מוקדם יותר) והתמיכה הרפואית בהם, לרוב במסגרת פגייה.

בנוסף, נאונטולוגים עוסקים גם במצבי חירום וטיפול נמרץ של ילודים, כמו תסמונת המצוקה הנשימתית (RDS), חנק בלידה, זיהומים ביילודים ופגים, תת-תזונה ותת-גדילה של ילודים, צהבת היילוד, היפוגליקמיה בילוד ועוד. למרבה הצער, בכל אחת מהדוגמאות שהזכרנו ישנה גם אפשרות מצערת למצבי רשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית בטיפול ביילודים

לפני שאפשר לדבר על רשלנות רפואית באופן ספציפי בתחום הטיפול בילודים, צריך להבין כיצד מוגדרת רשלנות רפואית באופן רחב יותר. רשלנות רפואית היא מצב שבו רופא בעל חובת זהירות כלפי מטופלים כלשהם, מבצע טעות שיש בה כדי התרשלות, שגורמת לנזק שלא היה נגרם בלעדיה.

הרשלנות נבחנת תמיד במבחן הרופא הסביר, כלומר – מנסים להבין האם הטעות אותה ביצע הרופא הייתה טעות סבירה על סמך הידע המקצועי המצופה ממנו והטיפול המקובל במצב בו הוא מטפל, או שהיו לו את הכלים והיכולת להבין שהוא מבצע טעות והוא התעלם מכך באופן רשלני.

בנוסף, חשוב להוכיח שהנזק הוא תוצאה ישירה של ההתרשלות באבחון או בטיפול, שכן נזק שהיה נגרם בכל מקרה עם או בלי התערבות הרופא אינו מהווה חלק מרשלנות רפואית. לאחר שהבנו מהי רשלנות רפואית באופן כללי, אפשר להבין מה היא בהקשר של תביעות ילודים בקלות רבה יותר.

כאשר רופא (בעיקר נאונטולוג) מפספס אבחון של מצב בריאותי (מסכן חיים או לא) בילוד, או שבוחר בטיפול לא נכון עבור מצבו, הילוד מטבעו נמצא במצב של חוסר אונים ושל תלות גבוהה מאוד בטיפול שהוא מקבל. לכן, ההשלכות של רשלנות רפואית בילודים יכולות להיות מרחיקות לכת, ומטבע הדברים לא פעם הדבר יגיע גם לכדי תביעות של ממש.

 

מהם הנזקים האפשריים כתוצאה מרשלנות בתחום זה?

הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בטיפול ביילוד הוא נזק משמעותי, ארוך טווח ורב מערכתי. טיפול נכון ומדויק ביילוד הוא דבר חשוב מאין כמותו, ונזקים רבים שיכולים להיגרם לילודים כתוצאה מטיפול לא אחראי יכולים להפוך לנזקים שאי אפשר לרפא או להעביר בקלות רבה כל כך. כך, למעשה, מדובר בנזקים שאיתם הילוד ומשפחתו יצטרכו להתמודד לאורך כל ימי חייו.

לא פעם, נזקים הקשורים לחנק ולהעדר חמצן במוח הילוד יכולים להוביל לנכות, מוגבלויות שכליות והתפתחותיות ובמקרים קיצוניים אפילו למוות של הילוד. ברור, אם כן, מדוע כשהמצבים האלה הם ברי מניעה והם מתרחשים בשל חוסר אחריות של הרופא המטפל – יש פה סוגיה משמעותית של רשלנות רפואית שמגיעה לא פעם להגשה של תביעות ילודים.

 

עבור אילו מצבים תביעות ילודים הן רלוונטיות?

כאמור, תביעות ילודים מוגשות בעקבות מצבים של רשלנות רפואית בטיפול ביילוד או בפג, ולעתים נדירות יותר בעקבות טיפול שגוי במהלך הלידה עצמה. במרבית המקרים, הטעויות הקשורות לטיפול ביילוד תתרחשנה לאחר הלידה, כשהילד נמצא בפגייה או בתינוקייה.

בפגייה, שהיא למעשה מחלקת טיפול נמרץ ביילודים, הדבר החשוב ביותר הוא לנטר את מצבו של הילוד באופן רציף מבחינה נשימתית, מטבולית ועוד. כאשר הניטור והמעקב הזה לא מתבצעים כהלכה, הרופא עשוי לפספס מצבים רפואיים שמתפתחים באופן פתאומי – וזהו מצב של רשלנות.

בנוסף, בפגייה ניתן לא פעם טיפול תרופתי מסוגים שונים לילוד, על מנת למנוע זיהומים ולתמוך בתהליכי הגדילה וההתפתחות הסופיים שהיו אמורים להתרחש בתוך רחם האם. מקרים של טיפול תרופתי שגוי או של אי מתן טיפול תרופתי כאשר הוא נחוץ מהווים גם הם מקרים של רשלנות. בכל המצבים הללו, ללא יוצא מן הכלל, חשוב לדעת כיצד לגשת להתמודדות עם תביעות ילודים.

 

כיצד מגישים תביעות ילודים בצורה הנכונה והחכמה ביותר?

בשביל להתמודד עם מצבים מורכבים אלה בצורה חכמה ולמקסם ככל הניתן את סיכויי קבלת הפיצויים ההולמים לאחר מצבים של רשלנות רפואית בילודים, צריך לפנות לגורמים משפטיים ברמה הגבוהה ביותר שמתמחים בתחום זה. רשלנות רפואית היא תחום משפטי סבוך מאוד, ובתי החולים יודעים כיצד להתמודד עם תביעות בנושא רשלנות רפואית בצורה שמגנה עליהם ועל הרופאים העובדים בהם באופן מיטבי.

לכן, גם אתם כצד הנפגע צריכים להיות מוכנים להתמודדות הזאת באופן מיטבי, עם משרד עו"ד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית ככלל ובתחום של תביעות ילודים בפרט. התמודדות מול בתי החולים והרופאים הרשלנים ללא סיוע משפטי ברמה הגבוהה ביותר שמתמחה בתחום – היא כמעט בלתי אפשרית כיום. לכן, כל מה שנשאר לכם לעשות הוא למצוא את משרד עוה"ד הנכון עבורכם.

 

שאלות ותשובות על רשלנות ותביעות בתחום רפואת היילודים

תביעות ילודים
תביעות ילודים

מקרי הרשלנות הרפואית הנפוצים בהקשר של רפואת ילודים הם בעיקר מקרים של טיפול וניטור של פגים לאחר הלידה. ניטור לקוי או טיפול לא נכון המובילים למצבי חנק ופגיעות אחרות אצל ילודים יכולים להוביל לנזק רב-מערכתי וארוך טווח ואפילו למוות.

תביעות המוגשות בנושא רשלנות רפואית בפגים וביילודים הן מה שמכונה תביעות יילודים. תביעות אלה הן למעשה תביעות רשלנות רפואית "סטנדרטיות", בהן הגורמים המקצועיים צריכים לקבוע מהו הנזק שנגרם לילוד לטווח הארוך ומה הייתה רמת האחריות של הרופא המטפל לנזק זה.

בכדי להתמודד עם תביעות בנושא רשלנות רפואית באופן כללי, ועם תביעות בנושא ילודים בפרט, יש צורך במשרד עו"ד שמתמחה בתחום באופן מיוחד. בדיוק כפי שטיפול רפואי ניתן רק על ידי רופאים שמתמחים בתחום בו הטיפול ניתן – כך הדבר נכון גם לגבי תביעות משפטיות בתחום מקצועי זה.

קשה לאמוד מהם הפיצויים האפשריים בעקבות תביעה על רשלנות רפואית בילוד בלי להכיר כל מקרה לגופו. בית המשפט מסתכל על הנזק שנגרם לילוד ולמשפחה, על העלויות המצטברות של הטיפול כפי שהן צפויות להתפתח בעקבות המצב שנגרם לאחר הרשלנות, וגם על רמת האחריות והרשלנות של הטיפול עצמו – ובהתאם לכך פוסק (או מגשר) על פיצויים, שיכולים להגיע גם לסכומים גבוהים מאוד.

רוצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
Picture of משרד עורכי דין אונגר שויגמן

משרד עורכי דין אונגר שויגמן

אונגר שויגמן, משרד עורכי דין בהנהלתם של עורך דין אדיר שויגמן ועורכת דין אנה אונגר הינו משרד בעל ניסיון עתיר שנים בתחומי הרשלנות הרפואית ונזקי הגוף ועוסק בדיני נזיקין, טיפול בתביעות תאונות דרכים ותאונות עבודה, ניהול תביעות כנגד חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון.
פנו אלינו עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ ונסייע גם לכם להשיג את הצדק המגיע לכם.

מידע נוסף סביב הנושא

רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית היא עניין מורכב. הצוות הרפואי עושה ככל יכולתו על מנת לספק שירותי רפואה טובים, המטופל שם את מבטחו בצוות ובסופו של דבר נוצר

קרא עוד »

לייעוץ עם עו"ד השאירו פרטים!

אונגר שויגמן משרד עו"ד רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף לוגו
5/5