רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוקות

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוקות עלולה להותיר אחריה נזקים חמורים וקשים, מפגיעות שמקורן בהתעלפות ואובדן הכרה ועד לפגיעה באיברי גוף שונים לרבות הכליות, המוח, מערכות הדם והלב. כיצד מצביעים על מקרה שנגרמה בו רשלנות ואיך תובעים בגינו? 

 

התייבשות תינוקות שונה מהתייבשות מבוגרים

התייבשות כידוע לכולנו, נגרמת בעקבות מחסור בנוזלים. האדם ככל יתר היונקים בעולם מחזיק בשיעור נוזלי גוף קבוע, של 55%-60%. תינוקות לעומת זאת, אמורים להכיל נוזלים בשיעור הרבה יותר גבוה, של כ-80%. לפיכך הגדרתו של תינוק או פעוט מיובש תהיה שונה מהגדרת ההתייבשות אצל אדם בוגר, כך שמדובר בחוסר משמעותי מאוד ומבלי שהגוף קיבל נוזלים כהשלמה לאותו חוסר.

 

כיצד מזהים תינוק או פעוט מיובש?

ילדים חווים הפרת איזון בנוזלים כאשר גופם מאבד כמות גבוהה מידי של מים ביחס לכמות המים הנכנסים. מזג אוויר חם ושרבי, מחלה או קשיים בעיכול עלולים לייצר בקרב תינוקות מצב של התייבשות, המחייב טיפול מיידי.

את סימני ההתייבשות קל יחסית לאתר, אם כי חשוב לציין שבמקרה של התייבשות עשויים להופיע רק חלק מהסימנים או אחד מהם בלבד:

 • פה מיובש, לרבות שפתיים ולשון יבשות
 • בכי חסר דמעות
 • עיניים שקועות
 • צבע עור מעט אפרפר ובלתי שגרתי
 • חוסר במתן שתן (חיתול יבש)
 • שתן כהה
 • שלשול, הקאות וחום גבוה
 • חוסר תגובתיות לסביבה, עד כדי אפאתיות
 • מרפס שקוע (אצל תינוקות קטנים, עד גיל שנתיים)
 • הקאות או שלשול דמיים
 • דופק חלש ואיטי

 

ברגע שבו אחד או יותר מהסימנים הללו מופיעים, יש לפנות לעזרה רפואית מידית. את אבחון ההתייבשות מבצעים על ידי בדיקת דם ובדיקת שתן, במקביל לאבחון גופני כללי של סימנים אלו. אם הצוות המטפל קובע שמדובר בהתייבשות ולא ניתן לספק לתינוק נוזלים דרך הפה, הוא יקבל אותם מהר ככל האפשר דרך הווריד.

 

טיפול בתינוק שהתייבש

תינוק שעדיין לא נמצא על כלכלת מוצקים/ טחונים אך מגיב ומתקשר כראוי וסובל מהקאות או שלשולים, יוכל לקבל תמ"ל או הנקה בכמות מוגדלת. אם מדובר בתינוק שכבר שותה מים יש לתת לו לשתות וניתן להשתמש בתכשיר מתאים להחזרת מלחים ומינרלים שאבדו. עקרונית, חשוב לשתות באופן תדיר ורב יותר אם מדובר ביום חם או במחלה. חשוב גם לעקוב אחר מתן השתן.

תינוק שמקיא ומשלשל ברצף כבר 48 שעות לפחות ואיננו מסוגל להכניס נוזלים, שמשלשל וסובל מחום, מסרב לשתות, חווה יובש בפה ונותן שתן מועט מאוד (פחות מארבע פעמים לאורך היום) חייב להגיע לטיפול רפואי דחוף.

 

גרימת רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוקות

לא פעם מגיעים הורים מבוהלים עם ילדיהם לחדר המיון בעקבות מצבם הירוד. התינוק מקיא ומשלשל, סובל מחום גבוה ולמרות זאת קובע הרופא שמדובר במחלה ויראלית ושולח את המשפחה לדרכה עם טיפול תרופתי אחר. תרחיש שכזה למרבה הצער מוכר לרוב ההורים, שמזהים סימנים חריגים אצל ילדם אך הרופא סובר אחרת.

אם חלילה התרחש מצב שבו רופא לא אבחן כראוי את סימני ההתייבשות ולא העניק טיפול מתאים ומיידי לתינוק, הוא חשוף לתביעת רשלנות רפואית.

אפשרות נוספת היא בקרב תינוקות שכבר מקבלים טיפול רפואי כלשהו, אך חווים התייבשות במהלך האשפוז או הביקור בחדר מיון. התינוק חווה אובדן נוזלים בעקבות טיפול תרופתי או חוסר מודעות לנושא מצד האפוטרופוס האחראי שלו וכעת הרופא שבודק אותו נכשל בזיהוי סימני ההתייבשות וגרוע מכך – מספק טיפול אחר שרק מחריף ומעמיק את הבעיה.

גם במקרה כזה צפוי הרופא או הצוות המטפל להתמודד עם תביעת רשלנות רפואית שתוגש כנגדו וככל שהיה עליו להיות ערני לסוגיה, לזהות במועד מוקדם ככל האפשר את סימני ההתייבשות ולהעניק טיפול מיידי ומדויק לכך.

 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות במיון

נזקי ההתייבשות בקרב תינוקות מופיעים לא פעם בשהות במוסד רפואי כלשהו. הם ככל הנראה הגיעו למיון כשהם סובלים מבעיה אחרת שאיננה התייבשות, אך בדיעבד ניתן להצביע על התייבשות כגורם לאותם התסמינים.

התינוק כמובן איננו יכול לבטא את תחושותיו ורצונותיו במילים, לא תמיד יודע כיצד להבהיר צימאון או רעב ודווקא בעקבות חוסר יכולתו להתבטא, הצוות הרפואי אמור להיות ערני כפליים לנושא, לבצע בדיקות מתאימות ולכלול גם התייבשות כאחד מהגורמים לבעיה שעליה ההורה מדווח.

 

כיצד מוכיחים שנגרמה רשלנות רפואית?

אם לאפוטרופוסים של התינוק יש חשד לרשלנות רפואית באבחון התייבשות, הם יכולים לבדוק את המקרה באמצעות עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית. אם יש מקום להגשת התביעה, ישתמש עורך הדין בחוות דעת של מומחה רפואי שישפוך אור על התנהלות הצוות הרפואי באותו מקרה ועל הדרך שבה אבחן באופן לקוי או שלא אבחן כראוי את ההתייבשות ובכך גרם לנזקים לתינוק.

את ההוכחות שהתובעים נדרשים לספק, יבסס כמובן עורך הדין:

 • הוכחת נזק לתינוק המטופל – נזקי ההתייבשות עלולים להיות חמורים, אך בכל רמה שהיא יש להוכיח אותם ולהראות את חומרתם והיקפם באופן ראייתי מתאים.
 • הוכחת התרשלות של הגורם המטפל – אם רופא, אחות או איש צוות רפואי רלוונטי לא זיהו את ההתייבשות, הרי שמדובר ברשלנות רפואית. אמנם סימני ההתייבשות משויכים לבעיות רפואיות נוספות, אך חובת הזהירות הרפואית אמורה לגרום לרופא להביא בחשבון גם את האפשרות שמדובר בהתייבשות התינוק. על הצוות לזהות את מצוקת התינוק ולטפל בכל הגורמים האפשריים שלה.
 • הוכחת קשר סיבתי – יש להראות קשר ברור בין ההתרשלות באבחון לבין הנזקים שנגרמו לתינוק בפועל. לדוגמה, כאשר התינוק מגיע למיון עם שלשול חמור ולא מבוצעות בדיקות לאבחון התייבשות, כך שהיא הופכת לחמורה ביותר וגורמת לבסוף לפגיעה בכליות.

אם יצליח עורך הדין בעזרת חוות דעת הרופא המומחה להראות שאותה פגיעה בכליות הייתה יכולה להימנע לו ההתייבשות של התינוק הייתה מזוהה ומטופלת במועד, צפויים להתקבל פיצויים בסכום של מאות אלפי שקלים.

 

אז מה אמורים לעשות ההורים כדי לתבוע?

ראשית, יש לפנות למוסד הרפואי הרלוונטי או הרופא המטפל ולקבל את כל הניירת הרפואית המתועדת שנוגעת למקרה זה ובכלל. אם מדובר בהתייבשות תינוק שהתרחשה בעת קבלת טיפול במיון, יש לבקש את התיק הרפואי שנפתח לו במקום. לאחר שכל המסמכים ייאספו, עורך הדין יוכל להחליט כיצד להמשיך מכאן. בהמשך הוא יפנה את התינוק לחוות דעת רפואית אצל מומחה שמתאים לתחום הפגיעה שנגרמה.

 

תביעת רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוקות

לאחר קבלת חוות דעתו של המומחה הרפואי, תוגש מטעם עורך הדין תביעה על מסמכיה וחוות הדעת שנכתבה עבורה. כעת יש לעמוד על שלושת ההוכחות המשפטיות על מנת לשכנע את השופט כי אכן נגרמה כאן רשלנות רפואית. אם השופט יקבל את טענותיה של התביעה, ההורים יוכלו לקבל פיצוי כספי משמעותי ביותר.

 

נפגעתם מרשלנות רפואית? צרו איתנו קשר

משרד עורכי הדין אונגר שויגמן מתמחה בדיני רשלנות רפואית ובדגש על רשלנויות בהריונות, לידות ובטיפול בתינוקות ופעוטות. תוכלו להיפגש איתנו ללא התחייבות כדי לשמוע על האפשרויות המשפטיות שמתאימות לנסיבות המקרה ולהעריך את גובה הפיצויים האפשרי. לתיאום פגישה מלאו את פרטיכם דרך האתר או חייגו אלינו לטלפון המשרד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

רשלנות רפואית באבחון טרם לידה

רשלנות רפואית באבחון טרם לידה עלולה לגרום לנזקים קשים וחמורים לעובר או התינוק, הוריו ומשפחתם. רשלנות מהסוג הזה כוללת בדרך כלל פספוס מידע קריטי לגבי

רשלנות רפואית באבחון לוקמיה

רשלנות רפואית באבחון לוקמיה עלולה לגרום לאיחור חמור בזיהוי המחלה ולקיצור משמעותי של תוחלת החיים. מתי הופכת האבחנה למקרה של רשלנות וכיצד פועלים בנושא? כל

רשלנות רפואית התקף לב

רופא שמזהיר את המטופל מסיכון להתקף לב אך לא מפנה אותו לבדיקות המתאימות; צוות רפואי שמתעכב במתן הטיפול למרות שהמטופל שרוי בסכנת חיים; טיפול תרופתי

רשלנות רפואית באבחון מחלת לימפומה

לימפומה מוגדרת כסרטן בלוטות הלימפה – התרבות בלתי מבוקרת של לימפוציטים (תאי דם לבנים) הגורמת לפגיעה במערכת החיסונית. המחלה יכולה להתפתח גם כסרטן ראשוני וגם

רשלנות רפואית באבחון מחלות לב

רשלנות רפואית באבחון מחלות לב גורעת הלכה למעשה ממצבו הבריאותי של החולה ומותירה אחריה נזקים חריפים עד כדי מוות. מתי תיחשב בעיה באבחון הקרדיולוגי כאירוע

לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:
או השאירו פרטים בטופס:
דילוג לתוכן